Negocjacje z deweloperem - kielcemieszkania.pl

Nie wszyscy klienci wiedzą, że kupując nowe mieszkania deweloperskie mogą uzyskać niższą cenę, poprzez odpowiednio przeprowadzone negocjacje. Kluczem do otrzymania rabatu podczas zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym jest znalezienie właściwych argumentów i umiejętne przedstawienie ich w rozmowie. Dzięki temu można zmniejszyć koszty o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kiedy negocjacje ceny nowego mieszkania mają szansę na powodzenie?

Uzyskanie korzystniejszej ceny najłatwiejsze będzie na samym początku budowy, kiedy nowa inwestycja nie jest jeszcze gotowa. W tym momencie deweloperowi zależy na sprzedaży części mieszkań, ponieważ dzięki temu będzie mógł łatwiej uzyskać finansowanie inwestycji. Ponadto, sprzedaż pierwszych lokali pokazuje, że inwestycje cieszą się zainteresowaniem, co przyciągnie kolejnych chętnych.

Drugi moment, sprzyjający negocjacjom następuje, gdy inwestycja jest ukończona, a większość mieszkań została sprzedana. Deweloperowi zależy, by jak najszybciej sprzedać resztę lokali i rozpocząć nową inwestycję. W tym momencie warto zastanowić się, jaki jest powód, dla którego nowe mieszkania na sprzedaż nie znalazły nabywców. Warto zwrócić uwagę na wszelkie wady i mankamenty. Jeśli będą niemożliwe do zaakceptowania, a ich usunięcie będzie wiązało się z dużym kosztem, lepiej rozważyć zakup innego lokalu. Czasem jednak zdarza się, że są to problemy, które można zaakceptować np. położenie na najwyższym piętrze, czy nietypowy rozkład pomieszczeń. W takim przypadku mankamenty mogą stanowić doskonały argument do negocjacji.

Dlaczego warto negocjować cenę?

Dzięki negocjacjom można zmniejszyć ryzyko przepłacenia za lokal. Należy pamiętać, że deweloper dąży do maksymalizacji zysku, dlatego dolicza do ceny pewien procent, który jest przeznaczony na tzw. rabat negocjacyjny. W przypadku, gdy kupujący nie podejmie rozmowy na temat zmniejszenia ceny, zarobek sprzedającego będzie jeszcze większy. Doliczenie rabatu ma na celu także zwiększenia zadowolenia klienta, który będzie chciał dyskutować o zmniejszeniu kosztu zakupu, poprzez danie mu satysfakcji z uzyskania atrakcyjniejszej ceny.

Negocjacje są możliwe również dlatego, że ceny za metr kwadratowy w obrębie jednej inwestycji różnią się od siebie. Wynika to z atrakcyjności poszczególnych mieszkań. Większość z nich jest na poziomie średnim. Niektóre są szczególnie atrakcyjne, ale jest kilka, które posiadają mankamenty, negatywnie wpływające na zainteresowanie kupujących, np. położenie blisko śmietnika lub wjazdu do garażu.

Żeby przystąpić do efektywnych negocjacji ceny lokalu z rynku pierwotnego, należy dokładnie rozeznać się zarówno w całej inwestycji, jak i konkretnym mieszkaniu. Dzięki temu można zyskać argumenty, które będą pomocne podczas rozmów z deweloperem.

Przygotowania warto zacząć od poznania lokalnego pierwotnego rynku nieruchomości i dokładnych kosztów poszczególnych typów inwestycji. Ważne, by do rozmów na temat ceny nieruchomości podchodzić ze spokojem, panując nad emocjami. Warto wczuć się także w położenie drugiej strony i zrozumieć jej argumenty. W ten sposób zwiększamy szansę, że sami zostaniemy wysłuchani. Najważniejsze jest jednak dokładne poznanie inwestycji. Nic nie da nam takiej szansy na ustępstwa, jak merytoryczna wiedza i trafne argumenty. Dzięki odpowiednio pokierowanej rozmowie, kupując nowe mieszkanie z rynku pierwotnego na terenie Kielc, można sporo zaoszczędzić.