Czym kierować się kupując mieszkanie deweloperskie? - kielcemieszkania.pl

Wiele osób stojących przed decyzją o zakupie własnego mieszkania zadaje sobie pytanie: rynek pierwotny czy wtórny? Naturalnie każda z opcji w bezpośrednim porównaniu ma swoje plusy i minusy. Zakup nieruchomości to duża inwestycja. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytania: na jak długo planujemy kupić mieszkanie oraz jakimi środkami dysponujemy? Jeżeli docelowo myślimy o lokalu do zamieszkania na większość życia, a do tego nie ograniczają nas środki finansowe bądź też planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, słusznym wyborem będzie mieszkanie deweloperskie.

Nowe mieszkanie – dlaczego warto?

Przede wszystkim podstawową zaletą jest wyższa wartość rynkowa lokalu deweloperskiego. Warto wziąć to pod uwagę, myśląc przyszłościowo. Być może kiedyś nadejdzie moment, w którym właściciel zechce sprzedać mieszkanie. W przypadku nowego budownictwa, będzie miał szansę na to, aby uzyskać za nie zdecydowanie lepszą cenę.

Po drugie, kupujący na rynku wtórnym zyskuje rękojmię i gwarancję za wady nieruchomości ujawnione do pięciu lat od zawarcia transakcji. Odpowiedzialność ponosi deweloper. W przypadku starych mieszkań tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo, co się kupuje i jakie usterki oraz wady skrywa dane lokum.

Po trzecie, to najlepsza opcja dla osób, które chcą samodzielnie urządzić swoje mieszkanie od A do Z. Deweloper zostawia gładkie ściany i pełne pole do popisu w aranżacji wnętrz. Wreszcie po czwarte – przyjazna infrastruktura. Nowe osiedle to komfortowe miejsca parkingowe, nowoczesne i bezpieczne place zabaw dla dzieci, a niekiedy także wygrodzony i dozorowany teren. Czego chcieć więcej?

Teraz pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze dla siebie mieszkanie deweloperskie?

Lokalizacja. To często pierwsze kryterium na liście spraw do rozpatrzenia. Nabywca musi zdecydować: czy chce mieszkać w centrum, czy w dalszych dzielnicach, a może zupełnie na peryferiach miasta? W tym przypadku miejsce pracy nie zawsze musi być motywem numer jeden. Lepiej zastanowić się, jak spędzamy czas wolny i na czym najbardziej nam zależy. Jedni cenią sobie bliskość starówki, lokali rozrywkowych, restauracji czy centrów handlowych, inni czują się lepiej w otoczeniu zieleni, spokoju i sielskiej atmosfery. W kwestii dojazdów warto zwrócić uwagę na opcje parkowania oraz na to, czy dane osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta.

Rozkład mieszkania. Tutaj nabywca musi wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby swoje i swojej rodziny. Czego innego będzie oczekiwać osoba, która mieszka sama, a czego innego rodzina z dziećmi. Swego rodzaju standardem w mieszkaniach deweloperskich jest aneks kuchenny, czyli kuchnia otwarta na przestrzeń wypoczynkową. Taki rozkład prezentuje się nowocześnie, a jednocześnie powiększa optycznie wnętrze i doświetla je. Sprawdza się o wiele bardziej funkcjonalnie, aniżeli kuchnia w postaci odrębnego pomieszczenia. Podczas oglądania lokali warto zwrócić też uwagę na usytuowanie ścian nośnych, co pozwoli przewidzieć, jakie możliwości co do ewentualnego remontu będzie mieć na przyszłość właściciel lokalu.

Kondygnacja. Nowe budownictwo standardowo wyposażane jest w windy, jak również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu zacierają się różnice pomiędzy wyborem lokalu na parterze, a na wyższych kondygnacjach. Niemniej warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Na przykład mieszkanie na parterze może mieć dostęp do wydzielonego ogródka, a z kolei lokale na wyższych kondygnacjach mogą mieć przestrzenne balkony itp. Oferty deweloperskie bywają naprawdę zróżnicowane!

Najciekawsze deweloperskie mieszkania i lokale na sprzedaż w Kielcach znajdziecie w naszym serwisie internetowym. Nasi doradcy pomogą w znalezieniu najlepszej oferty, dopasowanej do wymagań. Pomagamy w zdobyciu kredytu hipotecznego. Zapraszamy do kontaktu i omówienia się na niezobowiązujące spotkanie z naszymi specjalistami. Z nami wybór nieruchomości stanie się zdecydowanie prostszy!